29 Ekim kutlama mesajı

27.10.2018 – 95 yılı geride bırakan Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıl dönümünde kutlama mesajı yayınlayan Başkan Orhan Çakır; “Milli irademizin temellerinin atıldığı günkü heyecan ve gururla Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ayağa kalkamaz denilen bir milletin yedi düvele karşı kazandığı kutlu zaferlerin neticesi olan bağımsızlık destanımızı taçlandıran Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun sene-i devriyesindeyiz. Bizlere bu mirası bırakan Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz” dedi.

Başkan Orhan Çakır mesajında şu ifadelere yer verdi; “Asırlar boyunca onurundan ve özgürlüğünden taviz vermektense ölmeyi tercih eden aziz bir milletin evlatlarıyız. Cumhuriyetimiz, bize tarihimizden kalan en büyük mirastır. Dedelerimizin, onu kazanmak için yaptıkları fedakarlıkları göze almadan ne onlara ne de bıraktıkları bu büyük mirasa layık olamayız. Bizler 15 Temmuz’da milli irademize set çekmek isteyenlere karşı milletçe tek vücut olarak karşı koyduk. Gerektiğinde özgürlüğümüzü ve cumhuriyetimizi korumak için tankların üzerine yüreyebileceğimizi tüm dünyaya gösterdik.

Atatürk en büyük eseri olan cumhuriyeti gençlere emanet ederek; “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olanlar sizlersiniz” demiştir. Cumhuriyeti yaşatmak için sadece ölümü göze almak yetmez. Gelecek nesillere onu korumak ve yüceltmek için çok çalışmaları gerektiğini aşılamalıyız. Çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak zorundayız. Tarihimize olan borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. 95. yıl dönümünü kutladığımız bağımsızlık nişânemizin nice asırlar boyunca güçlenerek yaşamasını diliyor ve tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum” dedi.Bir cevap yazın