Dubai The Big 5 Uluslararası Yapı İnşaat Fuarı İş Gezisi – 2018

05.12.2018

Dubai The Big 5 Uluslararası Yapı & İnşaat Fuarı İş Gezisi

Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Odamız üyesi işletmelerin yurtdışı vizyonlarını geliştirmek, sektörel yenilikleri yerinde ve yakından takip etmelerine yardımcı olmak amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde düzenlenen The Big 5 International Building & Construction Show (Uluslararası Yapı ve İnşaat) Fuarına iş gezisi düzenlendi.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Çakır ve Meclis Başkanı Erdal Sarı’nın başkanlığındaki heyet Dünya Ticaret Merkezinde (DWTC) iki günlük fuar ziyareti gerçekleştirdi. Turkish Trade Center’da Dubai Türk İş Konseyi’nin ev sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakanlığı Dubai Ticaret Ataşemiz Sn. Hasan ÖNAL’ın sunumu ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Dubai Başkonsolosumuz Sn. Mustafa İlker KILIÇ’ın katılımlarıyla organize edilen toplantıya katıldılar.

Toplantıda konuşan Ticari Ataşemiz Hasan ÖNAL, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ekonomi, yatırım ortamı, ithalat-ihracat faaliyetleri, resmi makamlarla ilişkiler, pazara giriş imkânları ve fırsatlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ülkemizden BAE’ne yatırım yapan şirketlerin başarı hikayeleri hakkında da bilgi veren Hasan ÖNAL Türk girişimcilerin ülkede yapacakları ticari faaliyetlerinde her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Hasan ÖNAL’ın ardından söz alan ve Dubai’de inşaat alanında milyonlarca dolarlık projelere imza atan MNG Holding İnşaat grubu Dubai yetkilisi Cihan YILMAZ tarafından da kısa bir sunum gerçekleştirildi. Yaptığı sunumda şirketin Birleşik Arap Emirliklerinde faaliyete başlamasından itibaren bugüne kadarki süreçler, gerçekleştirilen ve devam eden projeler hakkında bilgi veren Cihan YILMAZ, Birleşik Arap Emirliklerine yatırım yapmayı düşünenler için de tavsiyelerde bulundu. Yılmaz, Türk firmalarına pazara giriş konusunda her zaman yardıma hazır olduklarını belirtti.

Toplantının ardından heyetimiz önceden planlanan ikili iş görüşmelerini gerçekleştirmek üzere toplantı salonlarına geçtiler. Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşaat sektöründe faaliyette bulunan firmalarla bire bir gerçekleştirilen görüşmeler ile firmalarımızın uluslararası ticarette iş ortaklıkları kurmaları ve döviz kazandırıcı ticari faaliyetlerde bulunmak konusunda bilgi sahibi olmaları ve yabancı yatırımcılara Türkiye’de yatırım imkânlarının anlatılması hedeflendi. Toplantının ardından öğleden sonraki programda konseyde temaslarına devam eden üyelerimiz Ticari Ataşemiz Sn. Hasan ÖNAL ve konsey koordinatörleri ile görüştüler. Görüşme sonunda kendilerine ilçemizin tanıtımı için hazırlanan İngilizce kitapçıklar takdim edildi. Son olarak T.C. Dışişleri Bakanlığı Dubai Başkonsolosumuz Sn. Mustafa İlker KILIÇ ile de bir araya gelen heyet temaslarının ardından konsolosluktan ayrıldılar.

İş gezisinin son durağında ülkede inşaat alanında özellikle altyapı faaliyetleri ile adını duyuran ve 3 Türk Mühendis tarafından kurulan DETECH Contracting L.L.C. firmasına ait bir şantiye ziyaret edilerek yetkililerden bilgi alındı.

Düzenlenen iş gezisinin ardından bir açıklama yapan Boyabat TSO Meclis Başkanı Erdal Sarı, “Oldukça verimli ve dolu dolu bir ziyaret gerçekleştirdik. Dünyanın dört bir yanından gelen firmaların ürünlerini sergiledikleri büyük bir fuar organizasyonuna katıldık. Ticaret Bakanlığımızın ve Dışişleri Bakanlığımızın temsilcileri ile bir araya gelerek kendilerinden iş ortamı ile ilgili faydalı bilgiler edindik. Yerel şirketler ile görüşmeler yaptık. Birleşik Arap Emirlikleri ve özellikle Dubai inşaat sektöründe oldukça büyük bir pazar. Ümit ediyorum ki ilerleyen dönemlerde yerel ortaklıklar geliştirerek bu pazarda yerimizi alabiliriz” dedi.

Boyabat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÇAKIR ise ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada şu ifade yer verdi; “Arap yarımadası son yıllarda özellikle siyasi ve sosyal açıdan zor günler geçirmektedir. Bu sıkıntılardan ülke ekonomileri de doğal olarak etkileniyor. Ziyaret öncesi yaptığımız incelemeler ve ziyaret süresince yapılan görüşmelerden edindiğimiz izlenimlere göre Birleşik Arap Emirlikleri Ortadoğu sermayesi için güvenli bir liman, finans ve ticaret merkezi haline geliyor.  BAE, Arap yarımadasının serbest bölgesi gibi çalışıyor. Birleşik Arap Emirliklerine ihraç edilen bir ürün burada gümrük vergisi ödedikten sonra herhangi bir vergilendirmeye tabi tutulmadan Suudi Arabistan, Yemen, Ürdün ve Bahreyn’e gönderilebiliyor. Bir anlamda Arap dünyası için günümüzün Hong Kong modeli gibi düşünülebilir. Bu özelliği sayesinde bölgenin ticaret merkezi haline gelmekte ve ülkede para akışı hızlanmaktadır.

Sıcak paranın toplandığı yerler her zaman yatırım için büyük fırsatlar barındırır. Dubai’de bulunduğumuz süre zarfında inşaat sektörü açısından bölgenin gelişmekte olduğunu gördük. Türk yatırımcıları da ülkede yıllardır faaliyetlerini sürdürmeleri sayesinde bugün sektörde söz sahibi konumdalar. Birleşik Arap Emirlikleri yabancı sermaye için pek çok fırsat sunuyor. Bağlantılarımızı güçlendirerek bu fırsatları lehimize çevirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Heyetimiz Dubai’deki temaslarının ardından, KOSGEB’in İşletme Geliştirme Destekleri – Yurtdışı İş Gezisi çerçevesinde düzenlenen seyahatin bitimiyle yurda dönüş yaptılar.

 

Gezi fotoğraflarına Galeri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.